Dzisiaj chciałam Wam napisać, jak ugotować każdy z trzech najczęściej używanych rodzajów soczewicy – czerwoną, zieloną i brązową. Każda z nich ma inne właściwości, przez co każdą przygotowujemy i gotujemy inaczej. Brązową trzeba zawsze wcześniej namoczyć przez kilka godzin, natomiast czerwona i zielona już tego nie wymagają :-). Istnieje jeszcze soczewica żółta i czarna, ale przyznam się szczerze, że jeszcze nigdy ich nie jadłam i nie próbowałam używać w kuchni. Jeśli tylko zacznę, na pewno rozbuduję ten wpis :-).

Każdą soczewicę solimy pod koniec gotowania! Późniejsze solenie zapobiegnie stwardnieniu ziaren i utracie białka.

Soczewica czerwona:

Chyba najbardziej popularna. To po prostu soczewica brązowa pozbawiona łuski – dzięki temu jest łatwiej przyswajana przez organizm. Ale powoduje to też, że łatwo rozpada się podczas gotowania. Z tego powodu sprawdza się w daniach jednogarnkowych, zupach, pasztetach.

1. Soczewicę przepłukać na sitku i wrzucić do garnka.

2. Zalać wodą – 1,5 razy taką objętością jak ma soczewica (na 1 szklankę soczewicy – 1,5 szklanki wody). Dodać 1 łyżkę oliwy.

3. Zagotować i gotować jeszcze przez ok. 10-15 minut. Soczewica powinna wchłonąć całą wodę i przyjąć formę „pasty”.

Soczewica zielona:

Ta soczewica nie rozpada się podczas gotowania, zachowuje sypkość. Dzięki temu to właśnie ona jest używana do przygotowania farszu na pierogi, krokiety czy pasty kanapkowe.

1. Soczewicę przepłukać na sitku i wrzucić do garnka.

2. Zalać wodą – 2 razy taką objętością jak ma soczewica (na 1 szklankę soczewicy – 2 szklanki wody). Dodać 1 łyżkę oliwy.

3. Zagotować i gotować jeszcze przez ok. 25-30 minut. Soczewica powinna wchłonąć większość wody – resztę odcedzić.

Soczewica brązowa:

Tę soczewicę niestety trzeba namoczyć. Ma ona bardzo wyrazisty smak, nie rozpada się. Można z niej wykonać kotlety, pasztet, a także dodać do sałatek.

1. Soczewicę zalać zimną wodą i moczyć przez 3-6 godzin (min. 1 godz. jeśli nie mamy więcej czasu), potem przepłukać na sitku i wrzucić do garnka.

2. Zalać wodą – 2 razy taką objętością jak ma soczewica (na 1 szklankę soczewicy – 2 szklanki wody). Dodać 1 łyżkę oliwy.

3. Zagotować i gotować jeszcze przez ok. 50-60 minut. Soczewica powinna wchłonąć większość wody – resztę odcedzić.

Bardzo Was zachęcam do zaprzyjaźnienia się z soczewicą w kuchni – jest bardzo smaczna, tania, pełna wielu wartości odżywczych – głównie białka (25-30g w 100g), potasu, magnezu, fosforu, kwasu foliowego. Można z niej zrobić niezwykle dużą ilość potraw – zupy, kotlety, dania jednogarnkowe, gulasze, pasty, pasztety, farsz do pierogów i krokietów czy dodać po prostu do sałatek. Tu też na pewno systematycznie będą się pojawiać kolejne przepisy :-).

SPODOBAŁ CI SIĘ PRZEPIS? PODZIEL SIĘ NIM!