makowiec japoński

Jeśli szukacie pomysłu na proste i pyszne ciasto na powitanie Nowego Roku, to ten makowiec japoński zdecydowanie powinien przypaść Wam do gustu! :-). Bo kto powiedział, że makowiec może być tylko na Boże Narodzenie?;> Dla mnie połączenie maku, jabłek i dużej ilości bakalii jest połączeniem absolutnie idealnym. Wersja nieco odchudzona, bo z erytrolem zamiast cukru, a masa karmelowa na wierzchu – również samodzielnie wykonana – oparta jest na niedużej ilości miodu. A co najważniejsze – ciacho jest zwyczajnie przepyszne! 🙂

 

 

Składniki na ciasto:

– 500 g suchego maku (najlepiej już zmielonego)
– 0,5 szklanki miodu
– 5 jajek
– 3 średnie jabłka
– 120 g miękkiego masła
– 2/3 szklanki erytrolu
– 3 łyżki Amaretto
– 10 łyżek zmielonych migdałów
– 2 łyżeczki proszku do pieczenia
– odrobina aromatu migdałowego
– garść skórki pomarańczowej
– 0,5 szklanki posiekanych rodzynek
– 0,5 szklanki posiekanych suszonych śliwek
– 0,5 szklanki posiekanych orzechów włoskich

Składniki na polewę karmelową:

– 250 ml śmietany kremówki
– 4 łyżki miodu
– posiekane/lekko zmielone migdały na wierzch

Wykonanie:

Mak (niemielony) zalać wrzątkiem i odstawić do wystudzenia (ja robię to zwykle wieczór wcześniej, ew. kilka godzin przed pieczeniem). Następnie odlać nadmiar wody i zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem. Jeśli natomiast macie mak mielony, to wystarczy zalać go wrzątkiem i odstawić do wystudzenia. Następnie odlać z nadmiaru wody i bez mielenia można go wykorzystywać do ciasta.

Białka oddzielić od żółtek. Jabłka obrać, wykroić gniazda nasienne i zetrzeć na tarce o większych oczkach. Blachę o wymiarach 22 x 33 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a piekarnik nagrzać do 180°C.

Masło utrzeć z erytrolem do otrzymania jasnej i puszystej masy. Dodawać po jednym żółtku, nadal ucierając. Do masy dodać mak, miód, starte jabłka, wszystkie bakalie, amaretto, proszek do pieczenia i ekstrakt migdałowy. Wymieszać.

W oddzielnej misce białka ubić na sztywno i delikatnie wymieszać je łyżką z masą makową.

Masę przelać do formy, wyrównać i piec przez ok. 50 minut. Wystudzić.

Gdy ciasto wystygnie, przygotować polewę – w małym garnku umieścić kremówkę i miód, wymieszać. Gotować na najmniejszym ogniu przez 20-30 minut co chwilę mieszając, by masa się nie przypaliła. Masa ma stać się gęsta i nabrać „krówkowego” koloru.

Masę kajmakową wyłożyć na wierzch makowca, wyrównać. Udekorować od razu posiekanymi migdałami lub innymi dowolnymi bakaliami. Smacznego 🙂

makowiec japoński

SPODOBAŁ CI SIĘ PRZEPIS? PODZIEL SIĘ NIM!